Chimera
Tabula Smaragdina abból a könyvből való, (az alkim 2006.08.25. 22:34
Tudományos magyarázat.
CHIMERA
(görögül chimaira), a gör. mondavilágnak egy szörnyalakja, Typhaón és Echidna leánya, oroszlán, melynek törzséből tüzet okádó kecskefő mered ki, farka pedig kigyó. Bellerophón (l. o.) ölte meg Iobatés király parancsára, kinek országát pusztította, Pégasos lova segítségével a magasból akként, hogy lándzsája hegyére egy ólomdarabot erősített meg, mely, midőn Bellerophón a lándsát a kecske torkába hajította, megolvadt és az állatot megölte. Későkori görög és római irók és költők a C.-t az alvilágnak szörnyei közé helyezik. A C.-monda magyarázatát l. Bellerophón alatt. Az ókornak több ránk maradt C.-alakítása között legszebb a firenzei etruszk muzeumban őrzött, régente etruszknak tartott, de kiváló görög művésztől eredő, bronz-ból való, ábránkon is látható, u. n. arezzoi (v. arretiumi) C.-C. vagy chimera képes értelemben mindaz, mi valóságban nem gondolható el s csak a képzelemnek szülötte.
______________________________________
Más szemszögből
Öszesen kb 110 milliós biológiai laboratórium kell hozzá.(Minimálisan, tehát ettől csak fölfele...)
Kimérák létrehozása
Az ES sejtvonalak pluripotenciájának tesztelése a sejtvonal valódi felhasználhatóságának tesztelése is egy úttal. Szükséges, hogy az ES sejtvonal kiméra képző hatékonysága lehetővé tegye, hogy a kiméra állat ivarszerveibe beépülve az utód generációba is továbbadódjék a sejtvonalban végbevitt genetikai módosítás.
Kimérák előállítása két módszerrel történhet, (1) hólyagcsíra állapotú embrió blasztocöljébe injektálva az ES sejteket, vagy (2) nyolc-sejtes embrióval aggregáltatva azokat, részt vesznek az embrionális csíralemezek kisalakításában és az embrió szöveteinek kialakításában. Így az utód ún. kiméra, vagyis embrió és ES-sejt eredetű lesz.
A Kutatócsoportban az Embriológiai- és Mikromanipulációs Laboratórium végzi az injektálásos kiméra előállítást.
A Sejt és Szövettenyésztő Laboratórium az aggregációs kimérák előállítását végzi. Ebben a rendszerben komolyabb műszerigény (pl. mikromanipulátor) nélkül végrehajtható az ES sejtek embriókkal történő aggregáltatása. A módszer hátránya azonban a kisebb hatékonyság és alacsonyabb ivari kimérizmus.
Az aggregációs módszer továbbfejlesztett változata az ES sejtek tetraploid embriókkal történő aggregáltatása. Ilyenkor egy kétsejtes egér embriót elektromos impulzus segítségével tetraploid embrióvá alakítva, azt 4 sejtes fejlődési stádiumban aggregáltatjuk az ES sejtek csoportjával. Mivel a tertaploid embrió osztódása lassabb, mint a hozzá aggregáltatott diploid ES sejteké, ezért az embrió sejtjei az extraembrionális szövetek kialakításában vesznek csak részt, az embrionális szövetekből kiszorulnak. Így elérhető, hogy a fejlődő utód pusztán ES-sejt eredetű legyen. A módszer azonban nagyon korlátozott, alig néhány ES sejtvonalon és annak is csak korai passzázsain működik.
|